Náhrada nemajetkové újmy namísto odstupného u pracovních úrazů a nemocí z povolání
Zaměstnavatel nově není povinen poskytnout zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z důvodů dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti zaměstnance konat dosavadní práci následkem pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožením touto nemocí, odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Nová právní úprava ruší právo na odstupné a zavádí nový institut – jednorázové náhrady nemajetkové újmy, která bude hrazena z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úrazy a nemoci z povolání.
Jakou změnu výpovědních důvodů při ztrátě zdravotní způsobilosti k práci flexinovela přinesla?
Zaměstnavatel může nově dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru, pokud zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem PLS pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost konat dosavadní práci (§ 52 písm. d) zákoníku práce).
Zaměstnavatel pro rozvázání pracovního poměru výpovědí nově nemusí znát, ani ve výpovědi uvádět, příčinu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti zaměstnance konat dosavadní práci.
Zrušení podmínky uvádět ve výpovědi příčinu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti zaměstnance umožní k rozvázání pracovního poměru přistoupit bez prodlev, které doposud nastávaly při časově náročném zjišťování, zda se jedná či nejedná o nemoc z povolání.
Dosavadní právní úprava rozlišovala dva výpovědní důvody:
- § 52 písm. d) zákoníku práce: šlo o případy související s výkonem práce (pracovní úraz, nemoc z povolání, ohrožení touto nemocí, dosažení nejvyšší přípustné expozice),
- § 52 písm. e) zákoníku práce: obecné zdravotní příčiny (mimopracovní úraz, obecné onemocnění nesouvisející s prací).
Nová právní úprava sjednocuje oba důvody do jednoho zákonného ustanovení.
Jak to bude vypadat v praxi?
- Pokud posuzující lékař důvod pozbytí zdravotní způsobilosti zná v době vydání posudku - tento důvod v něm uvede,
- pokud ale důvod nezná - v posudku uvádí pouze informaci o pozbytí zdravotní způsobilosti bez udání důvodu (obojí je správně).
Jak má zareagovat zaměstnavatel, když může mít důvodem pozbytí zdravotní způsobilosti pracovní úraz, nebo nemoc z povolání (protože tam je pravděpodobné, že zaměstnanec bude žádat o náhradu nemajetkové újmy)?
- Bez zbytečného odkladu zajistí vydání pracovnělékařského posudku pro účely pracovněprávních vztahů u téhož posuzujícího lékaře,
- takový posudek již musí obsahovat důvod pozbytí zdravotní způsobilosti k práci (tento může být vydán i o ukončení pracovněprávního vztahu).